Днес ще бъдат обявени нови предпазни мерки срещу разпространението на коронавирусната зараза, заяви пред Bgonair проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

„В Министерството на здравеопазването се проведоха интензивни разговори и днес ще бъдат обявени резултатите и новите мерки. Много важно е сега да ограничим разпространението. Поне носенето на маските нека да бъде задължително навсякъде на обществени места“, препоръча проф. Христова.

Тези мерки са нужни като превенция пред очакваното значително повишаване на случаите. Все още в Източна Европа сме с ниско разпространение на заболяването, но по думите ѝ подвариантът BA.5 много бързо се разпространява и всеки заразява много повече хора.

„Очакваме в пъти да се повиши заболеваемостта. Бързо ще стигнем до пика, а след това очакваме по-бавно да намаляват случаите“, посочи проф. Христова.

„Пикът вероятно ще е свързан с пълното доминираме на BA.5. Интензивно се работи по секвениране в НЦЗПБ. Новата вълна е свързана с BA.5. Където е стъпил BA.5, започва да измества останалите“, обясни проф. Христова.

Като процентно отношение смъртността при Омикрон и BA.5 е по-ниска спрямо предишните вълни.



Тя подкрепи и призива на главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев Здравната каса да върне безплатните PCR тестове заради новата COVID вълна.

„Абсолютно подкрепям. Това е много важен момент за изясняване на скритата заболеваемост. По-широки изследвания ни трябват – cега е моментът, в началото на надигащата се вълна. Наши проучвания върху здравен персонал показаха, че около 30% от персонала вече има прекарана инфекция. Хора, които не знаят да са боледували и тогава не са били ваксинирани. Сега процентът вероятно е 70-80%“, предположи проф. Ива Христова и препоръча ваксинация. „Виждам активизиране на процеса по поставяне на втора бустерна доза. Сега е моментът за ваксиниране, защото ни трябват поне 2 седмици, за да бъдем защитени“, отбеляза директорът на НЦЗПБ.

За т. Нар. маймунска шарка тя изтъкна, че се правят изследвания, но у нас няма нови потвърдени случаи.

„Не трябва да се отпускаме – не могат много хора да се заразят, уточнени са рисковите категории. С повече здравна просвета може тези случаи да се ограничат. Протича леко и според индивидуалния имунитет. При по-младите хора го няма имунитета от вариолата“, разясни проф. Христова.