През 2009 г. учени откриват в Сибир неизвестен минерал, който пристига на Земята преди 4,5 милиарда години, тоест, когато Слънчевата система току-що се формира.
Този рядък, но странен материал е пратен в кутия получена от Италианския природонаучен музей във Флоренция.
Според международен екип от изследователи, ръководен от учени от Принстънския университет, той се е озовал на Земята с метеорита Хатирка, паднал близо до Корякската планина в Източен Сибир. Когато учените анализират минерала, те не са заинтригувани от възрастта му, а от атомната му структура.
Структурата му никога досега не е откривана в природата, въпреки, че е създадена изкуствено в лаборатория. Известна като „квазикристал“, защото изглежда като кристал отвън, но е забележимо различна отвътре.
Учените изследват малък фрагмент от минерала. Атомите на материята са подредени в голямо разнообразие от конфигурации, които, въз основа на човешкото научно разбиране и химическия състав, просто са невъзможни в природата.
Квазикристалите имат своя драматична история. Дан Шехтман „отглежда“ първия квазикристал през 1982 г., откритие, толкова противоречиво, че е помолен да напусне изследователската лаборатория. Но доказателствата са огромни: това е нов тип материал. Шехтман е удостоен с Нобелова награда за химия – 2011 г. за своето откритие.
Концепцията за квазикристалите е въведена за първи път през 1984 г. от Щайнхард и Дов Левин, работещи тогава в Университета на Пенсилвания. Когато екипът открива, че метеоритът съдържа този мистериозен, древен и сложно проектиран материал, те заявяват, че той наистина може да се образува естествено.
Физикът Пол Щайнхард, професор по природни науки в Принстън, казва:
„Това откритие предоставя важно доказателство, че квазикристалите могат да се образуват в природата при астрофизични условия и предполага, че тази фаза на материята може да остане стабилна в продължение на милиарди години.“
Технически учените описват квазикристалите като квазипериодични, ръчно поставени, които вече не са в периодичната таблица. Въпреки, че показват модел, който непрекъснато запълва цялата налична маса, им липсва това, което учените и математиците наричат „транслационна симетрия“.
По-рано, уфолози и учени предполагат, че именно в такива форми ще бъдат открити доказателства за извънземен живот. Изтъквайки, че квазикристалите, като нова форма на материя, всъщност трябва да се разглеждат като артефакти на изкуствено създадена извънземна технология.
Никой обаче не е успял да обясни как тези квазикристали могат да се образуват от естествени процеси и едва ли някой ще го направи. Тяхната „забранена симетрия“ прави невъзможно да се формират естествено. Други известни квазикристали, освен тези, открити наскоро в метеорити близо до Корякската планина, са синтезирани от учени в лаборатория.
Тъй като са много твърди, с ниски характеристики на триене, както и ниска топлопроводимост, квазикристалите са много полезен продукт, използван в широк спектър от високоскоростни технологии като покрития на самолети и стелт-изтребители.
През 2017 г. екип за геоложки и планетарни науки към Калифорнийския технологичен институт открива 35 нови минерала в метеорита Хатирка. Директорът на обекта Чи Ма казва, че „обикновено не виждаме“ такъв богат на алуминий метал в космическите скали.
Той заявява, че метеоритът Хатирка е единственият метеорит, открит някога, който съдържа метален алуминий. Фрагмент от метеорит, съдържащ трио нови минерали, сега се намира във фонда на Националния природонаучен музей на Смитсоновия институт, който поддържа каталог с повече от 600 000 екземпляра.
Ако този сложен мистериозен материал не е създаден от природата, както някои твърдят, откъде идва и как се озовава в древен метеорит?
Професорът от Харвард Ави Льоб предполага, че по-малко проучена възможност е нашата Вселена да е създадена в лабораторията на напреднала технологична цивилизация. Тъй като нашата Вселена има плоска геометрия с „нулева нетна енергия“, напреднала цивилизация би могла да разработи технология, която да създаде „бебешка“ Вселена от нищото с помощта на квантово тунелиране.
Възможно ли е извънземният материал, открит в метеорита Хатирка, да е изкуствено създаден преди милиони или милиарди години от древна цивилизация от друг свят? Дали е част от много по-сложна технологична структура?
Върнаха книжката на певицата преди два месеца за стара присъда, тя пак кара пияна Фолкаджийката…
Енергийният министър в служебното правителство на Гълъб Донев Росен Христов, който е разследван в момента…
Ромският славей май е купил апартамента на Славена Вътова В ново жилище в центъра на…
ОВЕН Днес ще решавате необичайни проблеми и ще разбирате сложни ситуации. Вслушвайте сев подканите на…
Риалитито „Ергенът“ свърши, но Даниела Рупецова още мъти водата в столичния хайлайф. Красавицата от Чепеларе…
Ники Кънчев може да изглежда на мнозина като идеалната мишена за завист. Успял журналист, от…