12 октомври 2022
Постоянният стрес увеличава смъртността от рак
Стресът, който продължава през целия живот, увеличава вероятността от фатален изход от злокачествени новообразувания. Това заключение направиха изследователи от университета в Джорджия.
В резултат на хроничен стрес през целия живот тялото ни претърпява специфично износване, което увеличава вероятността от смърт от рак. Това износване е известно в науката като алостатично натоварване, което е кумулативният ефект от стреса във времето. В отговор на външни стресови фактори тялото освобождава хормона на стреса кортизол. И в края на стреса това ниво трябва да намалее.
Въпреки това, ако има постоянни и хронични стресови фактори, тогава нивата на кортизол не намаляват. Така се формира износването на тялото на биологично ниво. Ретроспективен анализ на повече от 41 000 души между 1988 и 2019 г. установи, че стресът през целия живот увеличава вероятността от смъртни случаи от рак. Досега имаше ограничено количество изследвания за връзката между алостатичното натоварване и рака.
Изследователите установяват, че дори без да се коригират други фактори като възраст, пол, раса, богатство и образование, хората с високо алостатично натоварване са 2,4 пъти по-склонни да умрат от рак, отколкото техните връстници с ниско натоварване. Все още обаче трябва да се вземат предвид объркващи фактори. Като се вземе предвид всичко това, вероятността от смърт от рак при хора с алостатично натоварване се оказа с 28% по-висока.
Какви са последствията от стреса?
Трудно заспиване и липса на здравословен сън
Умора, отпадналост и липса на енергия
Влошена концентрация
Нервно напрежение, раздразнителност и тревожност
Как да се справим със стреса?
Съществуват различни естествени съставки, аминокиселини, витамини и микроелементи, които подкрепят организма в условия на стрес. Важното е да изберем оптималната комбинация!
Естествени съставки:
Екстрактът от Златен корен допринася за намаляване на тревожността, стреса и чувството на обърканост и несигурност . Доказана е неговата роля в защитата на сърцето от вредни въздействия (*2), както и антиоксидантни свойства. Използва се в традиционната медицина за подобряване на настроението. Различни изследвания на хора с депресия доказват неговата безопасност и ефективност .
Екстрактът от листа на маточина съдържа много ценни етерични масла, които благоприятстват за намаляване на стреса и безпокойството. Съцветията на хмела съдържат активни съставки с доказано успокояващо действие. Редица клинични проучвания потвърждават ползите от приема на златен корен, маточина и хмел при прекомерен стрес, като е доказано, че не водят до привикване и дневна сънливост.
Триптофанът е незаменима аминокиселина, която служи на организма за производството на серотонин. Серотонинът, известен като “хормон на щастието”, спомага за предаването на импулсите в мозъка от един отдел на друг. Този невромедиатор е един от най-важните регулатори на настроението и подпомага умствената активност.