Вирусни и бактериологични заболявания
Децата са най-уязвимата част от населението за грипни заболявания и настинки. Причината за това е, че в детските заведения те имат много близък контакт и нямат все още навици за дезинфекциране и пазене на разстояние един от друг. Освен това в периода на детството организмът е в процес на активен растеж и изграждане на имунитет.
Настинка и грип
Най-лесно грипът и настинката могат да се различат по начина на поява на оплакванията, по вида и силата на симптомите. Вирусният грип започва много драматично – веднага с треска и много висока температура, болки в мускулите, болки в гърлото, суха кашлица, изпотяване, силно изтощение на организма. Настинката протича с постепенно настъпващи хрема, кихане, запушен нос, болки в гърлото, суха, но не мъчителна кашлица, лека отпадналост, но не умора и изтощение, леко повишена температура (под 38 градуса), леки мускулни болки. Настинката може да продължи по-дълго, но симптомите ѝ са по-малко драматични.
Вирусите
Смята се, че има над 200 вируса, причиняващи грип. Те се разпространяват по въздушно-капков път и чрез допир. Носителят на инфекцията може да носи вируса по ръцете си след като е пипал носа си и лицето си и да го предава при допир. Носителят на вируса става „заразен” около един ден преди първите прояви на симптомите и остава такъв два-три дни след преминаването на инфекцията. Грипните вируси могат да оцелеят извън човешкото тяло в продължение на поне няколко часа, така че твърдите повърхности, като например дръжки на врати, телефони и играчки могат да са заразени и да предават инфекцията.
ИМА РАЗЛИКА МЕЖДУ ВИРУСНИТЕ И БАКТЕРИОЛОГИЧНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ. ВИРУСЪТ Е МИКРОСКОПИЧЕН ПАТОГЕН, КОЙТО ИНФЕКТИРА КЛЕТКИ НА ЖИВИ ОРГАНИЗМИ. ТОЙ НЯМА СОБСТВЕН КЛЕТЪЧЕН АПАРАТ ЗА САМОПРОИЗВЕЖДАНЕ, ЗА РАЗЛИКА ОТ БАКТЕРИЯТА, КОЯТО Е ЕДНОКЛЕТЪЧЕН ОРГАНИЗЪМ.
Съществуват няколко мита, които не са подкрепени от клинични данни: например че разболяването става при излагане на ниски температури или излизане навън с мокра коса. Тези митове или поверия обикновено се дължат на факта, че простудните заболявания се разпространяват много повече през зимните месеци. А това е така, защото вирусите предпочитат ниски нива на влажност, каквито са през зимата. Освен това през зимата хората прекарват повече време на закрито в непосредствена близост едни до други, затова вирусите се разпространяват по-лесно.
Диагностика
Консултацията с педиатър е задължителна! При децата всички симптоми на грипа са много по-изявени, отколкото при възрастните, но отзвучават по-бързо.
Лечение
При първи признаци на грип трябва да се започне с обилно приемане на течности (билкови чайове, бульони), витамин C, пресни плодове и зеленчуци. Добре е телесната температура да се проследява поне 3-4 пъти дневно. Консултирането с педиатъра е задължително – той ще ви назначи по-нататъшното лечение. Важно е детето да бъде оставено на домашен режим и да се спазва строга хигиена с цел да не се допусне предаване на вируса. Препоръчително е да се използват еднократни предпазни маски и да се ограничат контактите с други хора, особено с бременни и възрастни.
ДОПЪЛНИТЕЛЕН СЪВЕТ:
Специално за децата са създадени ефективни и практични близалки с приятен вкус, които обезболяват и повишават имунната система. Те са лесни за дозиране и за употреба при грипни състояния, няма опасност детето да ги глътне и да се задави с тях. Повече информация можете да получите във вашата аптека „BETTY”.
Профилактика
За да растат децата здрави и неподатливи на грип и други вирусни и бактериални инфекции е задължително преди всичко системно закаляване и рационално хранене. Важно е не само да прекарват всеки ден много време на открито, но и да се движат и да спортуват. Децата, които не са прекалено изнежени, по-рядко се разболяват от грип, а когато се разболеят, го изкарват по-леко. Рационалното хранене включва балансиран хранителен режим, в който участват всички основни групи храни – протеини, въглехидрати, мазнини – и достатъчно витамини, най-добре в суров вид под формата на пресни плодове, зеленчуци и прясно изцедени сокове. Може да се добавят периодично мултивитамини и витамин C.
ДОПЪЛНИТЕЛЕН СЪВЕТ:
Еднократните хартиени кърпички за нос са ЕДНОКРАТНИ. Не ги използвайте повече от веднъж, използвани не ги връщайте на топло в джоба и научете децата си на същото. Там бактериите се размножават хилядократно и когато отново ползвате кърпичката, остават по ръцете ви и можете да ги предадете лесно на други хора.
Информацията в тази листовка е изготвена със съдействието на д-р Мариана Кобер, интензивен терапевт.
Иво Аръков има малък син, когото вече се чуди как да храни. Той изгуби единствения…
Върнаха книжката на певицата преди два месеца за стара присъда, тя пак кара пияна Фолкаджийката…
Енергийният министър в служебното правителство на Гълъб Донев Росен Христов, който е разследван в момента…
Ромският славей май е купил апартамента на Славена Вътова В ново жилище в центъра на…
ОВЕН Днес ще решавате необичайни проблеми и ще разбирате сложни ситуации. Вслушвайте сев подканите на…
Риалитито „Ергенът“ свърши, но Даниела Рупецова още мъти водата в столичния хайлайф. Красавицата от Чепеларе…