любопитно

Банка с 250 милиарда фалира в САЩ. Какво следва?

Фокусираният върху стартъпи кредитор SVB Financial Group стана най-голямата банка, фалирала след финансовата криза от 2008 г. насам. Това се случи в петък при внезапен колапс, който разтърси световните пазари, остави милиарди долари, принадлежащи на компании и инвеститори, блокирани.

Федералната корпорация за застраховане на депозитите – ФКЗД (Federal Deposit Insurance Corporation) на САЩ пое активите на „Силикон вели банк“ – Ес Ви Би (Silicon Valley Bank, SVB).

Това е най-големият банков фалит от краха на „Вашингтон мючуъл“ (Washington Mutual) в разгара на финансовата криза от 2008 година.

ФКЗД нареди Ес Ви Би да бъде затворена и пое всички депозити в банката. Ес Ви Би имаше активи за 209 млрд. д. и 175,4 млрд. д. депозити към момента на фалита, посочва комисията в изявление. Засега не е известно колко от депозитите са над застрахования лимит от 250 000 долара.

Ес Ви Би имаше големи инвестиции в технологичния сектор и има малка вероятност кризата да се разпространи в банковия сектор като цяло, предвид че големите банки имат достатъчно капитал, за да избегнат подобна ситуация, отбелязва АП.

Белият дом на заяви, че има доверие и разчита на финансовите институции на САЩ в отговор на запитване за фалита на „Силикон вели банк“ – Ес Ви Би (Silicon Valley Bank, SVB), който е най-големият банков фалит след финансовата криза от 2008 година, предаде Ройтерс.

Сесилия Раус, която председателства Съвета на икономическите съветници, изрази увереност в регулаторните органи, в отговор на запитване за институцията, която беше затворена днес от калифорнийски банков регулатор. Раус заяви, че банковата система на САЩ е фундаментално по-силна, отколкото по време на финансовата криза през 2008 година.

Защо се сриват акциите и на водещите банки?

Макар и извършваща предимно специфична дейност по подкрепа на стартиращи компании, Ес Ви Би е 16-а по размер на активите в САЩ и е кредитна институция, каквито са големите играчи от Уолстрийт, Лондонското сити и западноевропейските столици.

След новината, че Ес Ви Би търси 2,25 млрд. долара свеж капитал под формата на акции и конвертируеми облигации, акциите на редица водещи банки поевтиняха. Германската „Дойче Банк“ (Deutsche Bank) понесе срив от почти 8 на сто веднага след като Ес Ви Би обяви, че търси капитал чрез продажба на нови акции и други инструменти, книжата на британската Ейч Ес Би Си (HSBC) се обезцениха с около 4,5 на сто, в САЩ тези на „Джей Пи Морган Чейс“ (JP Morgan Chase) изгубиха 5,4 на сто, на „Ситигруп“ (Citigroup) – над 4 процента.

Причината за тези движения може би е, че след като състоянието на портфейла на Ес Ви Ти излезе „на светло“, инвеститорите се притесниха, че то може да наподобява това на по-големите банкови „акули“, което ги накара да изтеглят част от капиталовложенията си в тях.

През ноември м.г. в. „Уолстрийт Джърнъл“ писа, че в банковия сектор в САЩ реалната пазарна стойност на държаните от банките дългови книжа (най-често американски ДЦК) са се обезценили с повече от 14 на сто от началото на 2022 г. Сред кредитните институции с най-голяма разлика между счетоводната и пазарната стойност на държаните облигации бе посочена „Банк ъв Америка“ (Bank of America), където ако те бъдат продадени, тя ще реализира негативен резултат от 116 млрд. долара или 43 на сто от целия капитал на банката.

Междувременно, както президентът на УФР Джером Пауъл обяви по-рано тази седмица, лихвените нива може да продължат да се покачват с по-бърз темп от очакваното досега с цел да се пребори инфлацията. Решения, с които УФР тласка страната към намаляване на икономическата активност, а оттам – и тази на банките.

Друга причина е в т.нар. инвеститори в къси продажби, които залагат, че стойността на даден актив ще се обезцени и при индикации, че това се случва, увеличават своите залози и така се завърта допълнително спиралата на обезценяването на дадени компании и потенциалният им фалит.

Какво предстои?

Ако „дупките“ в счетоводните книги на банките през идните месеци започнат да се очертават по-ясно, е възможно късите продажби да продължат и това да доведе до значителни трудности за сектора с евентуална последваща държавна намеса, както се случи при Голямата рецесия в периода около 2008 година.

Не трябва да се изключва и възможност за ново законодателство в сектора, тъй като голяма част от регулациите в момента насърчават покупката и държането до падеж на дълговите инструменти с висок рейтинг – ход, който се оказа пагубен за калифорнийската банка в момент на липса на ликвидност.

От друга страна Ес Ви Би все още изглежда като изолиран случай и ако остане такъв, то доверието в сектора едва ли ще пострада значително и, както изтъква Хенри Форд, проблемът отново ще изчезне от общественото внимание.

Източник: БТА

Харесайте нашата страница във Фейсбук


maski

Recent Posts

Очаквани пари за Рибите, Везните със звездна подкрепа

ОВЕН Денят ще се окаже добър за тези, които не искат да се задоволяват с…

3 часа ago

Бесте Сабри се върна при измамника Айкут

Само три месеца, след като обяви, че се е разделила с гаджето си Айкут Рамадан,…

15 часа ago

Синът на президента Радев осъден за неплатен телефон

Макар държавният глава да взема заплата, надхвърляща 15 бона, наследникът му Георги, няма възможност да…

21 часа ago

Ники и Цецо спечелиха “Един за друг”

Музикантите Никол Ризова и Цветан Маринов от София са новите шампиони в романтичното телевизионно приключение…

един ден ago

Водолеите да не се надценяват, трудности за Телците

ОВЕН Сутринта не е много подходяща за сериозни дела. Не всички ваши идеи ще могат…

един ден ago

Скандалната Ивоне разказва живота си в книга. Ще каже ли истината за пола си?

Една от най-атрактивните участнички от последния сезон на Биг Брадър Ивоне Рей е решила да…

един ден ago