„От всеки 10 раждания три-четири са на жени, избягали от Русия“, признават пред кореспондента на испанския „Ел Мундо“ Себастиан Фест в родилен дом, намиращ се в сърцето на аржентинската столица Буенос Айрес. В цялата страна се говори за хиляди.
Четвъртият етаж на болница „Фернандес“, в сърцето на Буенос Айрес. Плакатът на руски обяснява някои минимални правила, които трябва да се спазват в родилното отделение.
Младият лекар спира за няколко минути и потвърждава пред EL MUNDO, че столицата на Аржентина се превръща в родилна зала за воюващата Русия.
„Руснаците идват от месеци. От десет раждания, три или четири са на рускини. Почти никой не говори испански, понякога някои говорят английски, но през повечето време се налага да използваме Google translate.“
Преди година нямаше нужда от използването на Гугъл преводач, камо ли да се лепят по стените плакати, написани на кирилица.
Но на 24 февруари 2022 г. всичко се промени, също и в град като Буенос Айрес, на 13 476 километра от Москва и на 12 816 км от Киев.
Лекарката, която предпочита да не назовава името си, омаловажава историите за мафии и възползване от миграционната щедрост, която в Аржентина има конституционен статут: „Не виждам странни ситуации, всички са придружени от партньорите си“.
Не така смята Флоренсия Кариняно, ръководител на Националната дирекция по миграция (DNM). Тя казва, че през първите шест седмици на 2023 г. повече от 22 000 руснаци са пристигнали в Аржентина, половината от тях жени. Само около 9000 са останали в страната, а 2400 са обработили документите си за пребиваване.
Кариняно говори бързо и понякога с развълнуван глас. В нейния контакт чрез zoom с малка група чуждестранни кореспонденти, базирани в Буенос Айрес, думата „мафии“ се появява повече от веднъж.
„Те плащат цяло състояние за процедура и мениджърите се появяват с абсолютно всички изрядни документи, всичко е наред. Това ускорява процеса. Те не искат да останат в Аржентина, а да получат паспорта“, изтъква Кариняно.
Преамбюлът на конституцията приканва „всички хора по света, които желаят да населяват аржентинска земя“. Чиста логика в средата на деветнадесети век, когато текстът е оформен, и чиста логика и днес, почти два века по-късно.
Аржентина е осмата по големина държава в света и има само 46 милиона жители. Икономиката й е в застой повече от десетилетие, като БВП на глава от населението е спаднал до нивата от 1974 г.
Добавянето на имигранти беше необходимо в годините, когато бившата испанска колония беше създадена като нация и продължава да бъде такава днес, в насред технологична революция, за която руският потоп може да допринесе: това са имигранти от средната класа и добре обучени професионалисти в Русия, страна, известна като покровителка на изкуствата и науката.
НАЙ-ЦЕННИЯТ ПАСПОРТ
Славянската имиграция има история в Аржентина със значителни руски и украински общности. Не може ли настоящият проблем да се превърне във възможност, да премине от негативен отпечатък към положителен?, пита EL MUNDO Кариняно. „Бих искала“, казва тя.
Но не, ръководителят на DNM смята, че феноменът на бременните рускини – който не се регистрира в други страни в региона – е опасност за аржентинския паспорт, един от 20-те най-ценни в света, тъй като позволява влизане до 171 страни без необходимост от виза.
Тази аржентинска ДНК, тази на нация, съставена от смесица със силно европейско превъзходство, не би била възможна без крайъгълния камък на системата: ius soli или поземленият закон, който контрастира с ius sanguini, който управлява Европа.
Ако сте родени в Аржентина, вие сте аржентинец. Руски жени, които пристигат в страната с повече от 30 гестационни седмици, знаят, че детето им ще бъде аржентинско в момента на раждането и че те и техните партньори ще имат осигурено пребиваване и предимства при кандидатстване за национализация.
И ще могат да ползват безплатното и качествено здравеопазване, което е традиция в страната.
Както стана с двойката Петрови, руснаци, които се съгласиха да разговарят, нещо, което изобщо не е обичайно: или защото нямаха осигурени всички документи, или защото се страхуваха от репресии срещу семейството и приятелите си в Русия. Затова славяните предпочитат тишината.
Да, Мария и Алексей Петров го направиха в диалог с Хамес Гатика Мсахесон, кореспондент в Буенос Айрес на „Канал 13“ на чилийската телевизия.
Защо решихте да се установите в Аржентина?
„В Русия е невъзможно да се отговори на този въпрос, защото там не можеш да наречеш нещата с техните истински имена, не можеш да наречеш войната война.
Не можеш да кажеш защо искаш да напуснеш и не можеш да живееш там, ако не подкрепяш сегашния режим“, казва Мария, майката на Катерина, която е родена преди седем месеца в Буенос Айрес. Има още един син на 12 години, който е с тях в Аржентина.
Алексей смекчава оплакванията за мафиите, които събират богатства за раждане в Аржентина и улесняват получаването на жителство и гражданство. „От моите познати никой не си е извадил документите и не е напуснал. Смятаме, че това се използва за печелене на политически точки“, казва съпругът на Катерина.
И двамата са професионалисти, имат дистанционна работа и плащат данъци в третата по големина икономика в Латинска Америка. Те искат да останат в Аржентина, искат нов живот далеч от Владимир Путин и неговите войни.
Полина и Александър също избягаха от Русия. „Планирам да изградя бизнеса си тук“, казва той. Полина е родила момиче, според Infobae.
„Тук не се чувстваш като на другия край на света. Животът е много разбираем.“
Двете двойки обаче не са акцентът от новините. Историята, настойчиво възпроизвеждана през последните седмици от осемте 24-часови информационни сигнала, достъпни по аржентинската телевизия, има като централен образ този на осем руски жени, седнали на пода в зоната за миграция на летище „Есейса“, главната входна врата на страната.
РУСКИНИТЕ СПАСЯВАТ ОТ ЗАКРИВАНЕ РОДИЛНИ ДОМОВЕ
Кристиан Рубилар е адвокатът на онези осем жени, блокирани на летището, защото са пристигнали в Буенос Айрес в напреднала бременност и сами.
„Всички те декларираха, че се преместват в Аржентина заради войната и никога повече няма да се върнат. Техните съпрузи, дезертьори от руската армия, идват в Аржентина. Всички сме виждали тези драматични картини как дори се оставят колите на границата и се минава пеша през планината, какъвто е случаят с двойките на тези шест жени“.
Но Кариняно припомня за опасностите и добавя към историята факт като от шпионски роман на Джон Льо Каре: арестът в Словения на двама руски шпиони, носещи аржентински паспорти.
Докато правителството на перониста Алберто Фернандес решава дали да заложи на аржентинската миграционна традиция или да се намръщи още повече в морето от подозрения, в които се движи историята, в болниците на Буенос Айрес продължават да раждат на руски.
„Някои от тях знаят английски и можем да се разбираме. Но за нас това е много изтощително, защото нещо, което би отнело пет минути разговор с пациент, който знае езика или който разбира или може да общува по-свободно и има контролирана бременност, може да ни отнеме повече от един час, време, от което лишаваме друг пациент.
Правим го, защото това е, което трябва да направим, но то се превръща в тежест в ежедневните грижи в болницата“, обясни лекар пред вестник „La Nación .“
Роберто Табадж, административен директор на Медицинския институт по акушерство (IMO), на няколко километра от болница „Фернандес“, вярва, че историята ще продължи и че руснаците пристигат в подходящ момент: ражданията са намалели с 40 процента през последните пет години в град Буенос Айрес и с 30 процента в цялата страна.
А това води до закриване на родилни домове. „Това (появата на руските бременни жени) се появява в момент на липса на работа поради спада на раждаемостта“, признава Табадж.
Родилната зала в Буенос Айрес ще продължи да говори на руски.
Харесайте нашата страница във Фейсбук
Е, всичко може да сме очаквали, но не и това. Не и тези две имена,…
Натали Трифонова би трябвало да е най-щастливата жена на света, защото е в очакване на…
Лошо й се пише на Светлана Василева Разводът между нея и съпругът й Християн Гущеров…
Иво Аръков има малък син, когото вече се чуди как да храни. Той изгуби единствения…
Върнаха книжката на певицата преди два месеца за стара присъда, тя пак кара пияна Фолкаджийката…
Енергийният министър в служебното правителство на Гълъб Донев Росен Христов, който е разследван в момента…